Tvůrčí rezidence

Markéta Mráčková a Barbora Šimonová, ESAC 2014 Jiří Havlíček, ESAC 2012 Tereza Koníčková, ESAC 2013 Martin Bražina, ESAC 2014 Veronika Přikrylová, ESAC 2015 Roman Štětina, ESAC 2012 Jan Žalio, ESAC 2013 Vilém Novák, ESAC 2010 Tereza Kabůrková, ESAC 2009 Nika Kupyrová, ESAC 2010

O nás

Z pověření Odboru umění a knihoven Ministerstva kultury ČR se v roce 2004 stal Divadelní ústav koordinátorem nového projektu tvůrčích rezidencí pro mladé umělce, vycházející z akutní potřeby mezinárodní komunikace a výměny českých tvůrců, činných v nejrůznějších uměleckých oborech. Od roku 2005 jsou tvůrčí rezidence spravovány Institutem umění. 

 

10 let AiR

Institut umění – Divadelní ústav vydal v roce 2015 informační brožuru mapující 10 let programu Tvůrčí umělecké rezidence. Ke stažení v anglické a české verzi zde:

 

Tvůrčí rezidenční pobyty v Egon Schiele Art Centru (ESAC) v Českém Krumlově  

Institut umění – Divadelní ústav realizuje ve spolupráci s MK ČR a Nadací Sabarsky-Sonnberger tvůrčí pobyty v ateliéru Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově. Tvůrčí pobyty pro oblast výtvarného umění a scénografie jsou určeny především mladým umělcům a studentům závěrečného ročníku vysoké umělecké školy. Výběrové řízení do ESAC je zpravidla vypisováno každý rok v říjnu a výsledky jsou zveřejňovány do konce listopadu.

 

Literární rezidence v rámci Programu tvůrčích uměleckých rezidencí

Od roku 2007 jsou součástí Programu tvůrčích uměleckých rezidencí měsíční rezidenční pobyty pro spisovatele. Každoročně je vypsána jedna či dvě výzvy.

Našimi zahraničními partnery byly či jsou Willa Decjusza (Krakov, Polsko), Udruženje Krokodil (Bělehrad, Srbsko), Keski-Suomen Kirjailijat (Jyväskylä, Finsko), nakladatelství Longvinov (Minsk, Bělorusko), Wales Literature Exchange (Aberystwyth, VB) a Česká centra (Kyjev, Londýn, Sofie). V případě rezidenčních pobytů zahraničních autorů v Praze spolupracujeme s nakladatelstvím Goga (Novo Mesto, Slovinsko) či Nadací Roberta Bosche (Berlín, Německo).

V minulosti jsme podpořili například tyto autory: Radek Malý, Jan Těsnohlídek ml., Petr Maděra, Barbora Gregorová, Pavel Ctibor, Zbyněk Benýšek, Patrik Linhart, Štěpán Kučera, Josef Moník. 

 

Archiv projektů ›