Tvůrčí rezidence

Jiří Havlíček, ESAC 2012 Lukáš Hájek, ESAC 2010 Lucie Mičíková, ESAC 2015 Petra Herotová, ESAC 2011 Aneta Šebelková, ESAC 2015 Radim Langer, Bukurešť 2012 Štěpán Vrbický, Bukurešť 2011 Veronika Přikrylová, ESAC 2015 Pavel Sterec, Bukurešť 2012 Libor Svoboda, Taipei 2012

Londýn

(nadace Delfina)

Kurátorství Aktualizováno 4. 7. 2016

OTEVŘENÁ VÝZVA PRO ŽÁDOSTI ČESKÝCH KURÁTORŮ
Nadace Delfina (ND)je nezávislá nezisková organizace, která v Británii za pomoci mezinárodních partnerů podporuje umělecké talenty a usnadňuje výměnu rezidencí a veřejných akcí jako jsou workshopy nebo výstavy.

Díky podpoře Divadelního ústavu – Institutu umění, jeho programu tvůrčích rezidencí a Českému centru v Londýně nabízí nadace Delfina šestitýdenní rezidenci pro kurátora s českým občanstvím, který žije a pracuje v České republice. Rezidence potrvá od 12. ledna do 16. února 2016.

Nadace během pobytu zajistí řadu událostí a aktivit, které rezidentům umožní:
• výzkum a vývoj v oblastech zájmu rezidenta
• rozvoj dovedností pomocí odborné přípravy a mentoringu
• přístup k informacím a zdrojům díky samostudiu, exkurzím a workshopům
• účast na interních i veřejných akcích

Program je navržen hlavně pro absolventy nebo kurátory s omezenými mezinárodními zkušenostmi.

PRO VYBRANÉHO KURÁTORA JE K DISPOZICI:
• Šestitýdenní rezidence v Londýně včetně jedné zpáteční economy letenky a finančních prostředků na jídlo/stravné a materiály;
• Jednolůžkový pokoj v nadaci se společným vybavením (prádelna, kuchyně a jídelna)
• Příležitost zapojit se do umělecké scény ve Velké Británii díky plánovaným i neplánovaným aktivitám a volnému času
• Možnost zapojení do plánovaných skupinových aktivit a návštěv kulturních organizací ve Velké Británii

POŽADAVKY:
• občan České republiky, který aktuálně žije a pracuje v České republice;
• hledání příležitosti pro rozvoj praktických dovedností a nápadů pro kurátorskou práci
• schopnost vysvětlit, jaký přínos může mít zkušenost s mezinárodní rezidencí pro rozvoj kariéry
• velmi dobrá znalost angličtiny

Je nutné, aby měl žadatel vysokoškolské vzdělání v daném oboru.

POSTUP PŘI PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTI:
Žadatel by měl předložit:
• Vyplněnou žádost v angličtině
• Životopis s podrobným popisem projektů, výstav, workshopů a rezidencí z poslední doby
• Ukázku psaného projevu (esej, umělecký profil, novinový článek atd.)
• Alespoň 8 fotografií ve vysoké kvalitě s realizovanými projekty nebo výstavami. Některé fotografie se mohou týkat nerealizovaných akcí.
• Kontaktní údaje jednoho garanta.

Prosím předkládejte pouze elektronické verze výše uvedených dokumentů a zašlete je na emailovou adresu: rezidence@institutumeni.cz

Termín pro podání žádostí je: 14. září 2015 18.00 GMT

Žadatelé budou o rozhodnutí panelu informováni v půlce října 2015.

O NADACI DELFINA
Nadace Delfina (ND) je mnohem více než největší londýnský mezinárodní rezidenční program – je to domov, který podporuje a vychovává budoucí generaci současných umělců, kurátorů a filozofů.

Její sídlo se nachází v nově zrekonstruovaném komplexu edwardovských domů blízko Buckinghamského paláce. ND je nezávislá nezisková organizace, která v Británii za pomoci mezinárodních partnerů podporuje umělecké talenty a usnadňuje výměnu rezidencí a veřejných akcí jako jsou workshopy nebo výstavy. Aktuální fotogalerie našich nových prostor je k dispozici na Wallpaper* (pro přístup na stránku prosím klikněte na odkaz).

Nadace byla založena uměleckou filantropkou Delfinou Entrecanales CBE a nyní je následníkem Delfina Studio Trust. Mezi lety 1988 a 2006 podpořilo Delfina Studio obrovské množství umělců, rezidencí a výstav. Mezi umělce, kteří tímto studiem prošli, se řadí více než desítka nominovaných na Turner Prize, například Mark Wallinger, Jane & Louise Wilson, Tacita Dean, Martin Creed a Glenn Brown či etablovaní umělci jako Chantal Joffe, Michael Raedecker, Hangue Yang, EsraErsen,WimDelvoye a Khalil Rabah.

ND je svou historii hrdá a je pro ni čest na ni navázat. Díky mezinárodnímu působení hostila nadace během posledních šesti let umělce z 18 různých zemí se zaměřením na oblast Středního východu a jižní Asii. Podporujeme vznik nových uměleckých děl a programů, často ve spolupráci s předními britskými institucemi jako Tate, Victoria & Albert Museum, Serpentine Gallery a Frieze Art Fair i mezinárodními organizacemi jako MACBA v Barceloně, Videobrasil v São Paulu, ArtSchool Palestine v Ramalláhu a Art Dubaj – abychom uvedli jen některé z nich.

Naši práci sledují významní odborníci v oblasti umění a mezi naše příznivce se řadí patroni, kurátoři, významní sběratelé umění i široká veřejnost. Během posledního roku se naše práce objevila v periodikách jako Financial Times, The Independent, New York Times, Art Review, Frieze, ArtAsiaPacific, Artforum a The Art Newspaper.

O INSTITUTU UMĚNÍ – DIVADELNÍM ÚSTAVU – PROGRAM TVŮRČÍ UMĚLECKÉ REZIDENCE
Program Institutu umění – Divadelního ústavu spočívá v koordinaci a zajištění tvůrčích rezidenčních pobytů umělců v oblasti umění. Cílem programu, který funguje od roku 2004, je podpora mezinárodní komunikace, konfrontace a především poskytnutí času a prostoru pro nerušenou tvorbu a inspiraci umělců. Vedle vysílání českých umělců do zahraničí se Institut umění zároveň stará o přijímané umělce
včetně zajištění kontaktů na české straně. Institut umění jako zprostředkující organizace na základě dlouhodobých kontaktů aktivně vyhledává partnery doma i v zahraničí, vypisuje výběrová řízení na rezidenční pobyty v zahraničí, organizuje ateliéry pro zahraniční umělce v Česku a nadto poskytuje servis vybraným stipendistům – domácím i zahraničním.
Od roku 2004 do roku 2014 se uskutečnilo více než 200 rezidenčních pobytů, kterých se účastnilo 178 českých a 67 zahraničních umělců.

O ČESKÉM CENTRU V LONDÝNĚ
Posláním Českého centra je aktivně propagovat Českou republiku a prezentovat českou kulturu ve Spojeném království. Jeho aktivity zahrnují výtvarné a dramatické umění, film, literaturu, hudbu, architekturu, design a módu. České centrum pořádá své vlastní akce, ale nabízí také podporu ostatním uskupením, které ve Spojeném království pořádají akce vztahující se k České republice.

Centrum také usiluje o zlepšení kulturních vztahů mezi Spojeným královstvím a Českou republikou a podporuje kurátorské pobyty, mediální exkurze a umělecké rezidence.
České centrum v Londýně se otevřelo v roce 1993 a je nepolitickou organizací podporovanou Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Patří do celosvětové sítě 21 Českých center, které působí v 19 zemích a třech světadílech.
www.czechcentre.org.uk