Umělecká rezidence v Gasworks –výzva 2017
Za podpory Českého centra v Londýně a Institutu umění – Divadelního ústavu
Rezidence pro českého umělce nebo umělce, který v České republice tvoří, od 3. dubna do 26. června 2017
Termín pro odevzdání žádostí: středa 2. listopadu 2016, 10:00
Příležitost pro začínající české umělce absolvovat rezidenci v londýnských Gasworks od 3. dubna do 26. června 2016. Rezidence v Gasworks jsou příležitostí pro profesionální rozvoj, uměleckou výměnu a experimentování, finanční náklady rezidenta jsou hrazeny v plné výši.
Rezidence zahrnuje:
• celodenní vstup do studií Gasworks, spolu s dalšími hostujícími umělci a stálými nájemci prostor.
• výstavní prostory „Open Studio“ (nebo obdobné prostory) nacházející se v Gasworks
• ubytování v pokoji v Gasworks Residencies House (třípatrová budova, kde bydlí další tři rezidenční umělci)
• náklady na živobytí v Londýně ve výši 150 Liber týdně
• zpáteční letenky z ČR do Londýna (v třídě economy)
• travel card (zóny 1+2) pro neomezené cestování v centru Londýna po dobu rezidence
• administrativní, psychologické a kurátorské poradenské služby poskytované Gasworks (během úředních hodin)
Výběr a způsobilost
Rezidence je určena pro umělce zabývající se současným výtvarným uměním různých oborů, s ohledem na možnosti, které Gasworks poskytují. Přednost dostanou ti umělci, kteří ještě neměli příležitost pracovat v Londýně. Žadatelé by měli mít odpovídající úroveň mluvené angličtiny a neměl by být pro ně problém zúčastnit se uměleckých diskusí vedených v AJ. Je nutné, aby si žadatelé před odesláním žádosti zjistili podrobnosti o Gasworks a měli tak dostatek informací o prostředí a podmínkách, ve kde budou pracovat.
Vybraný umělec by se měl intenzivně zapojit do akcí pořádaných v Gasworks a londýnském umělecko-kulturním prostředí vůbec. Z toho důvodu by přihláška měla obsahovat popis projektu s důrazem na výzkumné zájmy a záměry žadatele. Tento popis musí být kvalitní a průkazný; žadatelé, kteří neodevzdají dostatečně kvalitní návrh, či jej neodevzdají vůbec, budou z výběru vyřazeni.
Výběrové řízení
Umělci budou vybráni na základě žádostí, které předložili. Žádosti posuzuje komise ve složení Alessio Antoniolli (ředitel, síť Gasworks a Triangle), Robert Leckie (kurátor, Gasworks), Markéta Černá (Institut umění), a Tereza Porybná (ředitelka, České centrum v Londýně). Vítěz bude kontaktován nejpozději do 21. listopadu 2016. Neúspěšní žadatelé nebudou vyrozuměni.
Postup při podávání žádosti
Přijímáme pouze elektronické žádosti a velikost emailu by neměla přesáhnout 10MB. Pokud bude mít váš email více než 10MB, obdržíte po odeslání žádosti zprávu „mailbox is full“ (plná schránka). V tomto případě prosím zkontrolujte velikost souboru se žádostí a buď soubor zmenšete, nebo nám ho pošlete přes www.wetransfer.com či jinou datovou úschovnu.
Využijte prosím přiložený formulář žádosti a po vyplnění jej uložte jako PDF. Žádost by také měla obsahovat následující položky v JEDNOM samostatném souboru PDF:
1. Životopis s podrobnými informacemi o nedávných samostatných nebo skupinových výstavách, absolvovaných workshopech a rezidencích.
2. Další relevantní dokumenty (např. články nebo reflexe dosavadní práce, výstav a publikací),
3. Obrázky – přiložte prosím alespoň 10 obrázků vaší práce v dostatečném rozlišení, včetně názvů nebo krátkých popisků.
4. Videa/filmy – doporučujeme poslat odkaz na vaši webovou stránku, stránku na Vimeo, youtube apod. Prosím neposílejte video soubory.
Pošlete prosím všechny dokumenty ve formátu PDF a označte soubory následujícím způsobem: Příjmení_Křestní jméno_Application a Příjmení_Křestní jméno_Materials.
Termín odevzdání žádostí: středa 2. listopadu 2016, 10:00
Žádost pošlete na email: apply@gasworks.org.uk
Výsledky
16. listopadu 2016 se sešla porota k vyhodnocení 32 žádostí o umělecký residenční pobyt v Gasworks, podporovaného Českým centrem v Londýně a Institutem umění v Praze. Porota ve složení: Alessio Antoniolli, ředitel Gasworks; Robert Leckie, kurátor Gasworks a Tereza Porybná, ředitelka Českého centra v Londýně, se shodla na vysoké kvalitě všech přihlášených žadatelů a do užšího kola zvolila 4 z nich (Adélu Součkovou, Dominika Gajarského, Radka Brousila a Aleše Čermáka.
Po pečlivé úvaze se však porota jednomyslně shodla na udělení letošní residence Aleši Čermákovi. Aleš ve své žádosti srozumitelně odůvodnil význam pobytu v Londýně pro svou práci a dílo, které se týká otázek a témat, které budou právě v Londýnském prostředí a kontextu dobře uchopitelná.